گزارش کامل اقدامات دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی استان کرمانشاه +آمار - تیتر نیوز

با نگاهی به آمارهای بخش کشاورزی و زیرمجموعه های آن می توان رشد و افزایش در زمینه های تولید انواع محصولات از جمله گندم، جو و نخود، افزایش خرید تضمینی محصولات، افزایش سطح باغات، افزایش میزان سرمایه گذاری، افزایش سطح زمین های مجهز به سیستم های آبیاری نوین و همچنین استخدام بی سابقه ۷۶۷ نفر و انقلاب در بخش مکانیزاسیون را مشاهده کرد.
روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه دستاوردهای دولت یازدهم در بخش کشاورزی استان را در بخش های مختلف جمع آوری و بر روی پایگاه اطلاع رسانی خود قرار داده است که آمارهای موجود در آن نشان دهنده رویکرد مناسب دولت در این بخش است که افزایش عملکرد در تمام بخش ها را به دنبال داشته است.
یکی از مشکلات بخش کشاورزی استان کرمانشاه که در سال های اخیر به مانعی برای توسعه این بخش تبدیل شده بود، آب مورد نیاز کشاورزان است که با تدابیر دولت یازدهم و با اجرای طرح بزرگ و ملی گرمسیری بخشی از این نیازها تامین و مشکلات کم آبی نیز در حال مرتفع شدن است.

**افزایش ۹۴۰ هزار تنی تولید محصولات زراعی
براساس اعلام رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، با اقدام های دولت یازدهم بدون افزایش سطح بیش از ۹۴۰ هزار تن به تولید محصولات زراعی استان کرمانشاه اضافه شده است.
خسرو شهبازی جمع کل اراضی استان را ۹۴۶ هزار و ۸۷۱ هکتار ذکر کرد و گفت که از این سطح، ۹۰۶ هزار هکتار مربوط به کشت اقلام زراعی شامل گندم، جو، غلات، حبوبات، ذرت، دانه های روغنی و دیگر محصولات است که در بازه زمانی ۹۲ تا ۹۵ بدون اینکه به سطح اراضی زراعی استان افزوده شود با اقدام های اساسی دولت یازدهم بیش از ۹۴۹ هزار تن به تولیدات محصولات زراعی استان کرمانشاه اضافه شده است.
او استخدام ۷۶۷ کارشناس کشاورزی در مراکز جهاد کشاورزی استان کرمانشاه برای انتقال یافته های علمی به کشاورزان، تجهیز و خرید هزاران دستگاه ماشین آلات کشاورزی مدرن و به روز با استفاده از تسهیلات ارزان قیمت، مبارزه اصولی با آفات و بیماری ها، تامین کود، بذر، سم و سایر نهاده های کشاورزی با قیمت مناسب و کیفیت بسیار بالا برای کشاورزان، خرید به موقع و تضمینی محصولات راهبردی و ده ها فعالیت اساسی دیگر را باعث افزایش بیش از ۹۴۰ هزار تنی محصولات زراعی (گندم، جو، غلات، حبوبات،ذرت، دانه های روغنی و) در استان کرمانشاه نسبت به سال زراعی ۹۱-۹۲ ذکر کرد.
اقدام های دولت یازدهم در بخش محصولات زراعی استان کرمانشاه همچنین منجر به کسب رتبه های برتر کشوری در تولیدات شاخص زراعی گردید از جمله در سال ۹۵ این استان در نخود رتبه اول تولید کشور، ذرت دانه ای رتبه دوم عملکرد در واحد سطح در کشور، گندم رتبه پنجم تولید در کشور و چغندرقند رتبه چهارم تولید کشور را کسب کرد.
گفتنی است کل تولید محصولات کشاورزی استان کرمانشاه شامل زراعت، باغبانی، دام، طیور و سایر اقلام در سال زراعی ۹۲-۹۱ حدود سه میلیون و ۶۵۱ هزار تن بوده که با دلایلی که ذکر شد این میزان در پایان سال ۹۵ به بیش از چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسیده به طوری که استان کرمانشاه نقش اساسی را در تولید محصولات راهبردی مانند گندم و خودکفایی کشور از واردات این محصول داشته است.

**افزایش ۲ برابری تولید گندم استان کرمانشاه به همت دولت یازدهم
تولید محصولات عمده زراعی مانند گندم در دولت یازدهم افزایش قابل ملاحظه ای داشته به طوری که به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی استان در سال ۹۲ از ۴۵۰ هزار تن به ۹۶۶ هزارتن در سال ۹۵ رسیده که افزایشی بیش از ۲ برابر را نسبت به سال ۹۲ نشان می دهد.
شهبازی اظهار کرد که از ۹۶۶ هزار تن گندم تولیدی کشاورزان استان در سال ۹۵ بیش از ۷۴۳ هزار تن مازاد بر نیاز کشاورزان بوده که به صورت تضمینی توسط دولت خریداری و در سیلوها ذخیره شد به طوری که اکنون سیلوهای گندم استان کرمانشاه مملو از این محصول راهبردی بوده و نه تنها نیاز این استان و استان های غربی به این محصول برطرف شده حتی به سایر استان های کشور نیز منتقل و نیاز آنها را نیز تامین کرده است.
برای افزایش کمیت و کیفیت گندم تولیدی استان کرمانشاه تمیدات به موقعی توسط دولت یازدهم اندیشیده شد از جمله اینکه بذور گواهی شده در ارقام مناسب، پرمحصول و مقاوم به بیماری ها در اختیار کشاورزان قرار گرفت، کودهای مورد تایید به اندازی مورد نیاز توزیع و سموم استاندارد نیز با قیمت مناسب تامین شد که تمام این عوامل باعث افزایش بیش از۲ برابری محصول گندم استان کرمانشاه و همچنین افزایش بیش از ۲ برابری درآمد کشاورزان گندمکار شد.
با این اقدام های دولت تدبیر و امید می توان گفت که کرمانشاه رفته رفته به جایگاه خود در بخش کشاورزی بازمی گردد اگرچه همچنان جای کار بسیار زیاد است.

**با حمایت دولت یازدهم تولید جو استان به ۳۸۰ تن رسید
در تمام محصولات زراعی وضعیت حمایت از کشاورزان در بازه زمانی ۹۲ تا ۹۵ ادامه داشته به طوری که اقدامات دولت یازدهم از جمله پشتیبانی مالی، حمایتی، هدایتی، لجستیکی، خرید تضمینی، گسترش آبیاری تحت فشار و سامانه های نوین آبیاری جهت آب کردن اراضی دیم و افزایش راندمان تولید و صرفه جویی در مصرف آب در اراضی آبی و دیگر تدابیر باعث شد که محصول جو استان کرمانشاه از ۲۱۵ هزار تن در سال ۹۲ به ۳۸۱ هزار تن در سال ۹۵ برسد.
همچنین در تولید چغندرقند از ۳۶۹ هزار تن در سال ۹۲ به ۵۷۰ هزار تن در سال ۹۵ ؛ نخود از ۶۲ هزار تن در سال ۹۲ به ۷۲ هزار تن در سال ۹۵ رسید.

** افزایش ۱۱۰۰ میلیارد تومانی خرید تضمینی محصولات زراعی
به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه؛ یکی از مهم ترین بخش هایی که در افزایش تولید محصولات زراعی استان کرمانشاه موثر بوده، خرید تضمینی محصولات زراعی است که هم رقم خرید افزایش یافته و هم با رعایت تمام استانداردها محصولات زراعی به موقع توسط دولت خریداری و ذخیره سازی شد.
شهبازی میزان کل خریدهای تضمینی انجام شده در پایان دولت دهم را فقط ۲۷۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان ذکر کرد و افزود که در سال ۹۵ و پس از سه سال از سپری شدن عمر دولت به مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد و ۸۴۷ میلیون تومان رسیده و در حقیقت بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان به درآمد کشاورزان زارع اضافه شده و نقش مهمی در اقتصادی کردن بخش زراعت استان داشته است.
برای خرید ۷۴۳هزار و ۷۱۰تن گندم به مبلغ ۹۶۰ میلیارد تومان پرداخت گردید (تولیدگندم در سال ۹۵ بیش از ۹۶۶ هزارتن بوده که ۷۴۳هزار و ۷۱۰تن از آن مازاد بر نیاز کشاورزان بوده و به صورت تضمینی توسط دولت خریداری شده است.
خرید ۱۲۲ هزار تن جو به مبلغ بیش از ۱۲۵ میلیارد تومان (تولید جو در سال ۹۵ بیش از ۳۸۱ هزار تن بوده که ۱۲۲هزار تن از آن مازاد بر نیاز کشاورزان بوده و با قیمت تضمینی توسط دولت خریداری و در بورس عرضه شده است).
خرید تضمینی ۲ هزار و ۲۴۰ تن کلزا به مبلغ هفت میلیارد تومان ( تولید کلزا در سال ۹۵ بیش از ۲ هزار و ۲۴۰ تن بوده که کل رقم تولید شده مازاد بر نیاز کشاورزان بوده و به صورت تضمینی توسط دولت خریداری شده است).
خرید ۹۸ هزار تن ذرت به مبلغ ۱۰۲ میلیارد تومان (تولید ذرت در سال ۹۵ بیش از ۱۴۱هزار تن بوده که ۹۸ هزار تن بوده که با قیمت تضمینی توسط دولت خریداری و در بورس عرضه شده است.
خرید تضمینی ۵۹۰ هزار تن چغندر به مبلغ ۱۹۰ میلیارد تومان (تولید چغندر در سال ۹۵ بیش از ۵۹۰ هزار تن بوده که کل آن به صورت تضمینی توسط کارخانه های قند داخل و خارج از استان خریداری شده است).
خرید تضمینی ۱۱۲ تن آفتابگردان به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان (لازم به ذکر است تولید و خرید آفتابگردان روغنی در سال ۹۵ برای اولین بار در استان انجام شده که تمام آن به صورت تضمینی توسط دولت خریداری شده است).

** افزایش ۳۲۰۰ هکتار به سطح باغات استان کرمانشاه
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه تشریح عملکرد دولت در حوزه کشاورزی گفت: در دولت یازدهم باغات استان کرمانشاه در سطح سه هزار و ۲۰۰ هکتار توسعه یافته که از این سطح ۶۰۰ هکتار از نوع باغات مدرن بوده که با فن آوری های نوین و بروز دنیا اجرایی شده است.
شهبازی همچنین در راستای اجرائی نمودن و مقابله با اثرات خشکسالی و ایجاد اشتغال توسعه باغات پسته، مزارع زعفران و گلستان های گل محمدی که نیاز آبی کمتری نسبت به سایر محصولات باغی دارند در دستور کار دولت یازدهم قرار گرفته، به طوری که در دولت یازدهم سطح زیرکشت محصول زعفران از ۴۲ هکتار سال ۹۲ به بیش از ۹۲ هکتار، پسته از ۵۱ هکتار به ۱۲۶ هکتار و گل محمدی از ۲۱۰ هکتار به بیش از ۲۳۲ هکتار رسیده است که ضمن مقاومت نسبت به وقوع خشکسالی ها؛ به عنوان محصول جایگزین نقش مهمی در ایجاد اشتغال و درآمدزایی خواهد داشت.

**افزایش مبارزه بیولوژیک با آفات محصولات کشاورزی
یکی از مهم ترین شاخص هایی که به افزایش قابل توجه محصولات کشاورزی انجام شده مبارزه صحیح و اصولی با آفات و بیماری ها از طریق ردیابی و کنترل عوامل خسارت زا است.
این اقدام در استان کرمانشاه توسط بیش از ۷۶۰ کارشناس تازه استخدام در دولت یازدهم با اجرای نظام نوین ترویج، تهیه اقلام استاندارد و گواهی شده جهت مبارزه با آفات و بیماری ها به میزان کافی و قیمت مناسب با نظارت وزارت جهادکشاورزی، انجام عملیات مبارزه با عوامل خسارت زا و بیماری زا به صورت علمی با استفاده از ادوات و ماشین آلات جدیدی که در قالب چهار خط مکانیزاسیون خریداری و در دسترس کشاورزان قرار گرفته، استفاده صحیح از نتایج تحقیقات علمی مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی، استفاده از آخرین تکنولوژی ها و دستاوردهای علمی دنیا بوده است.
تمام عوامل مدیریتی، حمایتی و هدایتی دولت یازدهم باعث کسب موفقیت های زیادی در خصوص تولید محصول سالم و باکیفیت کشاورزی شده به طوری که ردیابی، مدیریت و مبارزه بیولوژیک با آفات محصولات کشاورزی در سال ۹۱ در سطح حدود پنج هزار و ۴۰۰ هکتار بوده که این سطح در سال ۹۵ با ۶۶۶ درصد افزایش به بیش از ۳۵ هزار و ۸۰۰ هکتار رسیده است.
اصلاح و بهینه سازی روش های مبارزه با آفات گیاهی در سال ۹۱ حدود ۲۰ مورد بوده که این رقم در سال ۹۵ به ۱۵۰ مورد رسیده است.
ردیابی، شناسایی و کنترل عوامل خساراتزای قرنطینه ای در سال ۹۱ حدود ۲۶ هزار هکتار بوده که این سطح در سال ۹۵ به بیش از ۴۰ هزار هکتار رسیده است.
همچنین آفت زدایی و آلودگی زدایی محموله های گیاهی و اقلام نباتی در سال ۹۱ حدود ۵۰ هزار تن بوده که این رقم در سال ۹۵ به بیش از ۱۳۲ هزار تن رسیده است.
مدیریت کنترل عوامل خسارت زا در سال ۹۱ حدود ۲ میلیون و ۴۴ هزار هکتار بوده که در سال ۹۵ به ۲ میلیون و ۱۴۹ هکتار رسیده است.

** افزایش بیش از ۴۸ هزار تنی تولیدات دامی استان
بنا بر اعلام رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، تولید محصولات دامی استان از ۳۹۳هزار و ۵۲۱ تن در ابتدای دولت یازدهم (ابتدای سال ۹۲) به ۴۴۲ هزار و ۵۱۱ تن در سال ۹۵ رسیده که این افزایش ۴۸ هزار و ۹۹۰ تنی محصولات دامی، رشد ۱۲٫۵درصدی را در تولید گوشت قرمز، شیرخام، گوشت مرغ، تخم‌مرغ، عسل و سایر تولیدات نشان می دهد.
شهبازی گفت که تولیدات بخش دام و طیور و زنبورعسل استان از ابتدای دولت یازدهم تاکنون افزایش قابل توجهی داشته به طوری که تولید گوشت قرمز از ۳۱ هزار و ۸۰۰ تن در ابتدای سال ۹۲ به ۳۶ هزار و ۲۰۰ تن با ۱۱و ۶ دهم درصد رشد در سال ۹۵ رسیده است.
همچنین تولید شیر از ۳۰ هزار و ۵۸۲ تن در ابتدای سال ۹۲ به ۳۳ هزار و ۵۰۰ تن با ۹ درصد رشد در سال ۹۵، تولید گوشت مرغ از ۵۰ هزار و ۸۸۷ تن در ابتدای سال ۹۲ به بیش از ۶۳ هزار و ۷۰۰ تن در سال ۹۵ رسیده است.
با اقدام های هدایتی، حمایتی و تسهیلاتی دولت یازدهم تولید تخم مرغ از هشت هزار و ۵۰۰ تن در ابتدای سال ۹۲ به ۱۱ هزار تن با ۲۶ درصد رشد در سال ۹۵ رسیده و تولیدات عسل استان از هزار و ۷۵۲ تن در ابتدای سال ۹۲ به ۲ هزار و ۸۷۵ تن با ۳۲ درصد رشد در سال ۹۵ رسیده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه گفت که افزایش تعداد واحدهای دامداری و دامپروری نقش بسزایی را در افزایش تولید محصولات دامی استان در دولت یازدهم داشته که تسهیلات مناسبی برای راه اندازی آنها توسط دولت پرداخت و زمینه افزایش تولید فراهم شد به طوری که تاکنون واحدهای مرغداری‌ صنعتی گوشتی و تخمگذار استان در ابتدای سال ۹۲ فقط ۵۱۸ واحد بوده که در سال ۹۵ به ۷۸۳ واحد افزایش یافت.
به گفته شهبازی در ابتدای سال ۹۲ گاوداری های شیری صنعتی ۱۴۵ واحد به ۱۷۶ واحد در سال ۹۵، پرواربندی بره و گوساله صنعتی از ۲۴۹ واحد سال ۹۲ به ۳۳۱ واحد در سال ۹۵، واحدهای پرورش بوقلمون صنعتی از ۱۲ واحد سال ۹۲ به ۱۵ واحد در سال ۹۵، مجتمع‌های دامپروری از سه واحد سال ۹۲ به ۱۱ واحد در سال ۹۵ و گوسفند داری داشتی صنعتی نیز از ۹ واحد در سال ۹۲ به ۲۹ واحد در سال ۹۵ رسید.
وی اظهار کرد که از مهم ترین فعالیت‌های اقتصادی در بخش دام از ابتدای دولت یازدهم تاکنون می توان به فعالیت‌هایی شامل انجام عملیات اصلاح نژاد در بیش از ۲۰۰ هزار واحد دامی دام سبک و سنگین، بهسازی و نوسازی بیش از ۴۰ هزار متر مربع اماکن دامی روستایی، توزیع نهاده‌های دامی با قیمت مناسب بین بهره‌برداران به میزان بیش از ۲۰۰ هزار تن در سطح استان، توزیع بیش از ۱۹۵هزار قطعه نیمچه بومی اصلاح شده در سطح استان و استمرار آن اشاره کرد.

**سرمایه گذاری بیش از ۵۴ میلیارد تومانی دولت یازدهم در صنایع تبدیلی
از مهم ترین فعالیت‌های اقتصادی انجام شده از ابتدای دولت یازدهم در بخش کشاورزی استان کرمانشاه می توان به بیش از ۵۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی اشاره کرد که این میزان سرمایه‌گذاری معادل ۴۴ درصد کل ارزش سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این بخش از ابتدای انقلاب تاکنون است.
آنگونه که رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه می گوید: صنایع تبدیلی نقش اساسی را در زمینه اشتغالزایی برای جوانان تحصیلکرده، بهره وری بیشتر در محصول کشاورزی و افزایش ارزش افزوده محصولات این بخش دارد و دولت یازدهم نیز توجه ویژه‌ای به بخش داشته است به طوری که با سرمایه‌گذاری بیش از۵۴ میلیاردتومانی، ۴۶ واحد تولیدی صنایع تبدیلی به مرحله بهره‌برداری رسیده که این واحدها ۴۱ درصد از کل مجموع واحدهای بهره برداری شده صنایع تبدیلی از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی ایران تاکنون را شامل می شود.
شهبازی افزود: ظرفیت اشتغالزایی که در بازه زمانی سال ۹۲ تا سال ۹۵ در واحدهای تاسیس شده صنایع تبدیلی ایجاد شده ۵۳۲ نفر می باشد که این میزان ۳۶ درصد از کل ظرفیت اشتغال ایجاد شده در این بخش از ابتدای انقلاب تاکنون است که خود نشان از ظرفیت مناسب اشتغال ایجاد شده برای جوانان در صنایع تبدیلی می باشد.
وی گفت که تعداد طرح های به بهره برداری رسیده صنایع تبدیلی و تکمیلی دارای مجوز از سازمان جهادکشاورزی استان کرمانشاه تا پایان سال ۹۵ تعداد ۱۱۹ فقره بوده که این واحدها ظرفیت فرآوری بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن از محصولات کشاورزی استان کرمانشاه را شامل می شود و امیدواریم با تکمیل واحدهای در حال احداث به زودی شاهد افزایش ظرفیت هرچه بیشتر صنایع تبدیلی بخش کشاورزی باشیم.

**تجهیز ۱۹هزار هکتار از اراضی استان کرمانشاه به سیستم های نوین آبیاری
در دولت یازدهم انقلاب وسیعی جهت استفاده بهینه از منابع آبی موجود، صرفه جویی در مصرف آب، افزایش راندمان تولید در محصولات کشاورزی و آبی کردن زمین های دیم انجام شده که از آن جمله می توان به اجرای سیستم های نوین و شبکه های فرعی آبیاری در ۱۹هزار هکتار از اراضی استان اشاره کرد که این مقدار غیر از فعالیت هایی است که در اراضی مناطق مرزی استان انجام می شود.
در دولت یازدهم بیش از ۱۹ هزار هکتار سیستم های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی استان کرمانشاه با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان اجراء شده است.
لازم به ذکر است از ابتدای اجرای سیستم های آبیاری در اراضی استان کرمانشاه بعد از انقلاب تا سال ۱۳۹۲ کل سیستم های آبیاری تحت فشاری که در این استان اجرا شده حدود ۴۹ هزار هکتار بوده که از ابتدای دولت یازدهم و در مدت حدود فقط سه سال بیش از ۱۹ هزار هکتار از راضی استان با اعتباری بیش از ۱۵۰میلیارد تومان به روش های نوین آبیاری مجهز شد و با اقدام اساسی و مهم وزارت جهاد کشاورزی سطح اراضی که تاکنون سیستم های نوین آبیاری برای آنها اجراء شده به ۶۸ هزار هکتار رسیده است.

انقلاب دولت یازدهم در ۵۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی مناطق مرزی
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در ادامه سخنان خود به همت دولت یازدهم در اراضی کشاورزی مناطق مرزی استان کرمانشاه گفت: انقلابی برای تجهیز ۵۲ هزار هکتار از اراضی این مناطق به شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی با ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار در حال وقوع است.
شهبازی افزود: با پیگیری دولت یازدهم و در راستای مهار آب های مرزی و بهره برداری از منابع آب استحصالی با اختصاص اعتباری بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی؛ تا پایان سال ۹۷ بیش از ۵۲ هزار هکتار از اراضی مرزی استان به شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی مجهز خواهند شد.
وی اظهار کرد که با حمایت عملی دولت یازدهم و از ابتدای این دولت با هدف استفاده مناسب از آب در زمین های کشاورزی آبی، مصرف بهینه از آب ذخیره شده در سدهای تازه ساخت، بهره‌ برداری مناسب از رودخانه‌ها و آب های زیرمینی، مهار آب های مرزی و… عملیات اجرای سیستم های نوین آبیاری در سطح ۵۲ هزار هکتار از اراضی استان آغاز شده است.
به گفته او تاکنون بیش از ۱۵ هزار هکتار از اراضی مرزی شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی با جذب بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان تکمیل و آماده بهره‌برداری بوده و مابقی در سطح یعنی ۳۷ هزارهکتار در دست اجرا است که پیش بینی می شود حداکثر تا پایان سال ۱۳۹۷ بصورت کامل به بهره برداری می رسد.

**استخدام بی سابقه ۷۶۷ کارشناس کشاورزی
در دولت یازدهم ۷۶۷ کارشناس کشاورزی با مدارک لیسانس به بالا در ۵۴ مرکز جهاد کشاورزی دهستان های استان کرمانشاه برای علمی کردن کشاورزی و انتقال یافته های مراکز تحقیقاتی به کشاورزان استخدام شدند که این تعداد استخدام در یک بازه زمانی سه ساله در تاریخ بخش کشاورزی استان کرمانشاه بی سابقه است.
در سه مرحله از سال ۱۳۹۳ تاکنون ۷۶۷ نفر توسط سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه؛ جذب و بکارگیری شده اند.
همچنین سال ۹۳ در دو مرحله ۵۶۷ نفر و در اسفند ۹۵ نیز طی مرحله سوم تعداد ۲۰۰ کارشناس کشاورزی دیگر جذب شده و در ۵۴ مرکز جهادکشاورزی در دهستانهای استان مشغول خدمات رسانی به کشاورزان شده اند.
این کارشناسان کشاورزی دارای مدارک لیسانس به بالا با تخصص های مختلف مانند زراعت، باغبانی، آب و خاک، حفظ نباتات، دامپروری و… بوده اند که دوشادوش کشاورزان در قالب طرحی به نام نظام نوین ترویج آخرین دست‌آوردهای علمی مراکز تحقیقاتی کشاورزی را به بهره برداران بخش کشاورزی منتقل می کنند.
این کارشناسان تازه استخدام شده مدیریت علمی، آموزشی و نظارت بر محصولات کشاورزی روستاها و دهستان ها را به عهده گرفته و موظف شده اند که بر فرایند کاشت، داشت و برداشت محصولات کشاورزی و نحوه اعمال یافته های علمی، استفاده صحیح از نهاده‌ها، شیوه مصرف بذور در مزارع، روش های علمی استفاده از سموم، کودهای شیمایی و ارگانیک را در مزارع، باغات، گلخانه ها، واحدهای دامی را به عهده داشته و هرگونه آفات و بیماری ها را به موقع رصد و نحوه مبارزه با آنرا به کشاورزان بیاموزند.
ارائه خدمات حمایتی، تسهیلاتی و تشویقی بسیار زیاد دولت تدبیر و امید به بخش کشاورزی و حضور کارشناسان تازه استخدام در کنار کشاورزان یکی از مهم ترین عواملی است که باعث افزایش تولیدات محصولات کشاورزی در استان کرمانشاه در چهار سال اخیر، تولید بهترین محصولات مورد نیاز کشور و استان، کسب رتبه های برتر بخش کشاورزی استان کرمانشاه در کشور و علمی کردن هرچه بیشتر کشاورزی استان شده است.
گفتنی است در کل کشور سهمیه استخدام کارشناسان کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی ۱۰ هزار نفر بوده که استان کرمانشاه یکسال قبل از اینکه این استخدام ها در کشور شروع شود به عنوان اولین استان با استفاده از منابع داخلی اقدام به استخدام ۵۶۷ نفر از واجدان شرایط نمود و در ادامه توانست با تلاش مدیران و مسئولان استان کرمانشاه از سهمیه سایر استان های نیز استفاده کرده و ۲۰۰ نفر دیگر را علاوه بر ۵۶۷ نفر قبلی در اسفند ۹۵ به سهمیه استخدامی استان اضافه و جذب نماید، به طوری که اکنون با ۷۶۷ نفر استخدامی بیشترین جذب کارشناس را کشور انجام داده و جزء سه استان برتر کشور است.

**اشتغالزایی برای از۱۴هزار نفر در بخش کشاورزی استان
از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید در استان کرمانشاه می توان به اشتغالزایی بیش از ۱۴هزار نفر اشاره کرد به طوریکه به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی استان در چند سال اخیر (بازه زمانی خرداد۱۳۹۲ لغایت اسفندسال ۱۳۹۵) تعداد ۶ هزار و ۸۵۵ طرح کشاورزی با اعتباری بیش از ۷۸۵میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان در استان کرمانشاه اجرایی و زمینه اشتغال ۱۴ هزار و ۸۷۴ نفر فراهم شده است.
شهبازی اظهار کرد که در اولین سال فعالیت دولت یازدهم (سال۹۲) با استفاده از منابع تسهیلاتی صندوق توسعه ملی، کمک‌های فنی و اعتباری و سایر منابع اعتباری بخش کشاورزی ‌هزار و ۶۷۴ طرح کشاورزی با بیش از ۲۳۴ میلیارد و ۳۶۴ میلیون تومان سرمایه گذاری به بهره برداری رسیده و برای ۴ هزار و ۶۱ نفردر زیر بخش‌های کشاورزی شامل دام و طیور، باغبانی، زراعت، شیلات و صنایع تبدیلی اشتغال ایجاد شد.
در سال ۹۳ نیز این روند ادامه یافته و با استفاده از منابع تسهیلاتی صندوق توسعه ملی و کمک‌های فنی و اعتباری و سایر منابع اعتباری در تمام زیر بخش‌های کشاورزی شامل دام و طیور، باغبانی، زراعت، شیلات و صنایع تبدیلی تعداد ۲ هزار و ۶۸۹ طرح با ۱۶۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری افتتاح و به بهره برداری رسیده و برای پنج هزار و ۲۰۲نفر اشتغال‌زایی انجام شد.
در سال ۹۴ نیز با پرداخت بیش از ۹۳ میلیارد و ۲۵ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت توسط دولت تدبیر و امید ۲ هزار و ۲۹۰ طرح کشاورزی افتتاح و به بهره برداری رسیده و زمینه اشتغال سه هزار و ۹۴۱ نفر فراهم گردید.
همچنین در سال ۹۵ در ادامه خدمات موثر دولت یازدهم به کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی استان کرمانشاه ۲۰۲ طرح عمرانی و تسهیلاتی با اعتباری بیش از ۲۹۲ میلیارد تومان و اشتغالزایی هزار و ۶۷۴ نفر به بهره برداری رسیده است.

**انقلاب مکانیزاسیون در استان کرمانشاه
طی چهار سال فعالیت دولت یازدهم بیش از ۱۱۱ میلیارد تومان اعتبار در قالب چهار خط مکانیزاسیون (در بازه زمانی سال ۹۲ تا ۹۵ ) در استان کرمانشاه جذب گردید.
بنابر اعلام رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با جذب این ۱۱۱میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت، تعداد هزار و ۷۴۸ دستگاه تراکتور، ۷۹ دستگاه کمباین و ۲هزار و ۲۲۷ دستگاه ادوات کشاورزی توسط کشاورزان استان کرمانشاه خریداری و باعث انقلابی گسترده و بی سابقه در یک بازه زمانی محدود برای افزایش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان، تجهیز ناوگان ماشین آلات کشاورزی، مکانیزه کردن عملیات کاشت، داشت و برداشت محصول و ورود جدیدترین ادوات کشاورزی به استان کرمانشاه شد.
شهبازی توضیح داد که یکی از مهم ترین مشکلاتی که در آغاز فعالیت دولت یازدهم آسیب شناسی شد، فرسودگی ماشین آلات بخش کشاورزی، عدم تخصیص اعتبارات مناسب در سنوات گذشته به این بخش جهت خرید و تجهیز وسایل مدرن و جدید کشاورزی بود که اینکار باعث کندی در عملیات کشاورزی، وارد شدن خسارت به کشاورزان در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت محصولات و افزایش ضایعات کشاورزی می‌شد؛ لذا از سال ۹۲ لغایت ۹۵ خطوط اعتباری ۱ الی ۴ به استان ها اعلام گردید.
وی همچنین گفت که در سال ۹۲ که خط یک مکانیزاسیون به استان کرمانشاه اعلام شد بیش از ۲۴ میلیارد ۴۷۵ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت برای خرید تراکتور، کمباین و دنباله ‌بندهای ماشین آلات کشاورزی پرداخت شد؛ به طوری که برای خرید هر دستگاه ۸۰ درصد تسهیلات ارزان قیمت پرداخت و فقط ۲۰ درصد سهم آورده توسط کشاورزان بوده است.
وی افزود: در خط ۲ مکانیزاسیون نیز که از سال ۹۳ آغاز شد به کشاورزان استان بیش از ۳۳ میلیارد و ۱۹۹میلیون تومان تسهیلات خرید ماشین آلات و ادوات کشاورزی پرداخت گردید.
در سال ۹۴ نیز خط سه ابلاغ شده و بیش از ۱۶میلیارد ۶۴۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت و در ادامه خط چهار مکانیزاسیون از اول سال ۹۵ ابلاغ و در غالب آن بیش از ۳۶میلیارد ۶۸۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت گردید.
از ابتدای سال ۹۶ نیز خط پنج مکانیزاسیون ابلاغ گردیده و به همت دولت تدبیر و امید به هر میزانی که ظرفیت جذب در استان باشد تسهیلات پرداخت می شود تا انقلاب مکانیزاسیون این دولت در استان کرمانشاه تکمیل گردد.
لازم به ذکر است در قالب این خطوط اعتباری که به استان اختصاص یافته علاوه بر تراکتور، کمباین، ادوات دنباله‌بند و… مجهزترین دستگاه های بذرکار و نشاءکار با آخرین تکنولوژهای روز جهان و همچنین ماشین آلات برداشت ویژه کشت محصولات استراتژیکی مانند کلزا و سایر دانه های روغنی خریداری شده که قادرند آخرین دست‌آوردهای علمی را در بخش کشاورزی استان اجراء نمایند.
حمایت های مالی، اعتباری، تسهیلاتی و اداری دولت تدبیر و امید از بخش کشاورزی کشور در این چهار سال نمود عینی دارد و در حالیکه رویکرد دولت قبل بیشتر به واردات محصولات کشاورزی و بی توجهی به توسعه و تقویت بخش کشاورزی کشور بود اما خوشبختانه رویکرد دولت یازدهم حمایتی و تقویت گرد این بخش بود و امروز افزایش میزان تولیدات کشاورزی و تسهیل گری در فعالیت های کشاورزی را میتوان نمونه عینی حمایت های دولت از این بخش دانست.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد