مدیرکل دفتر امور روستایی :چشم انداز توسعه گردشگری روستایی بسیار دلگرم کننده است - تیتر نیوز

چشم انداز توسعه گردشگری روستایی بسیار دلگرم کننده است / بخش عظیمی از پتانسیل های گردشگری روستایی هنوز ناشناخته مانده اند

به گزارش واحد خبر روابط عمومی و امور بین الملل استانداری کرمانشاه یکی از ویژگی های استان کرمانشاه جاذبه های گردشگری آن است که در حوزه های مختلف گردشگری، سلامت، زیارت، بوم گردی، بازرگانی، میراث فرهنگی، طبیعت و … قابل طرح و بحث بررسی هستند. بر اساس یک تحقیق معتبر که در سطح استان کرمانشاه انجام شده است از مجموع قابلیت های گردشگری استان؛ قابلیت های طبیعی با حدود ۹۲ درصد، در صدر قرار دارد و پس از آن جاذبه های تاریخی و فرهنگی، تفریحی و در مراتب بعد توانمندی های تجاری و بازرگانی قرار دارند. (طرح جامع توسعه گردشگری استان کرمانشاه _ پاییز ۱۳۸۳)
بر این اساس و با توجه به نقش دفتر امور روستایی در رونق بخشیدن اقتصاد روستایی و جذابیت های طبیعی با مهندس امیر خسروانی مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری کرمانشاه گفتگویی انجام شده که در آن به تشریح وضعیت موجود و چشم انداز های آینده گردشگری با محوریت جذب گردشگران به روستاهای استان پرداخته شده است.

جناب آقای خسروانی وضعیت گردشگری روستایی در استان کرمانشاه را چگونه ارزیابی می کنید؟

        در استان کرمانشاه ۱۴ روستا با عنوان روستاهای هدف گردشگری معرفی شده اند که البته تفاوت های خاص اقلیمی آنها موجب ایجاد یک فضای متنوع برای انتخاب و استفاده از طبیعت گوناگون آنها شده است. البته در مورد بعضی از این روستا ها و انتخاب آنها ابهام و سؤال وجود دارد . در حالی که در تعدادی از این روستا ها امکانات پذیرش ، اقامت ، تغذیه و … در حد استانداردهای مطلوب وجود دارد، روستاهایی هم هستند که از ابتدایی ترین امکانات جذب و پذیرش گردشگر تهی هستند؛ امکاناتی مانند اقامتگاه، آب بهداشتی مناسب، ارتباطات مخابرات ثابت و همراه و دیتا، توجیه فرهنگی ساکنان و … .
با این وضعیت گردشگری روستایی به گونه ای غیرسازماندهی شده  و تحت کنترل و حمایت یک متولی و به همت علاقه مندان راه خود را به سختی یافته است. البته توفیقاتی هم کسب کرده است که اگرچه اندک اما شایان تحسین و تقدیر است. در برخی روستاها افراد علاقه مند با سرمایه شخصی و امکانات موجود توانسته اند خدمات مناسب و قابل قبولی ارائه نمایند که در صورت حمایت، فرصت رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار در سطح استان ممکن می سازند . بد نیست بدانید که در نوروز ۹۶ در یکی از روستاهای هدف گردشگری بیش از ۱۱۰۰ نفر از سراسر کشور اسکان و پذیرایی شده اند که درآمد قابل ملاحظه ای برای اهالی و به ویژه سرمایه گذار بخش خصوصی در روستا را فراهم کرده است. بی شک چشم اندازگسترش و توسعه برای این حوزه بسیار روشن و امید آفرین است.

ضرورت پرداختن به گردشگری روستایی در استان کرمانشاه چیست؟

“با توجه به فقر آبی استان کرمانشاه و کشور، ضرورت پرداختن به اشتغال های جایگزین و تکمیلی کشاورزی و باغبانی به خوبی قابل احساس و فهم است . علاوه بر این نیاز روز افزون شهرنشینان گرفتار در آلودگی های صوتی و بصری و آب و هوایی به فضایی پاک و سرشار از آرامش، اقامت در روستا را به صورت کامل توجیه می کند. در اروپای صنعتی هنوز روستاهای سوئیس به دلیل عاری بودن از هیاهوی شهرهای پرازدحام و مجاورت با دریاچه ها و جنگل ها، از جذابیت های بسیاری برای تمدد اعصاب و روان و جسم و جان شهروندان برخوردار بوده و هست. جذابیت های زندگی ساده و بی آلایش  در روستا، موضوع بوم گردی و گردشگری طبیعی و اقلیمی را مقوله ای بسیار جالب و پرطرفدار کرده است . در اغلب کشورهای دنیا و از جمله ایران، زمستان و تابستان تفاوت زمانی و مکانی بسیاری دارند .  استان  کرمانشاه تصور گرمای دلچسب روزانه  و سرمای فوق العاده شبانه را در فاصله کنگاور و سنقر با سرپل ذهاب و گیلانغرب و قصرشیرین در خود جای داده است. دشتهای داغ و کوهستان های مرتفع ، دشتهای سبز، رودهای جاری ، سرابهای پرشمار و به تازگی سدهایی با دریاچه های زیبایی پدیدار شده و … هرکدام به تنهایی قابلیت های سرمایه گذاری برای توسعه اقتصادی و رونق گردشگری را داراست.
سد کرج، آبشار بیشه، ماسوله، ابیانه ، مناطق عملیاتی دفاع مقدس در جنوب کشور و… همگی مصادیقی از پتانسیل های بالای گردشگری هستند که در کرمانشاه از معرفی نمونه های مشابه و حتی در برخی موارد جذابتر غفلت شده ولی در مناطق دیگر کشور این موضوع به فعلیت رسیده است.
       ویژگی دیگری که ضرورت پرداختن به گردشگری روستایی در استان را تبیین می کند موضوع اهمیت شناخت خرده فرهنگ های ایرانی و اسلامی است که در استان کرمانشاه  بیش از هرجای دیگر کشور قابل رؤیت است . گروه های اجتماعی کلهر ، لک ،  جاف ، هورامانی، گوران، کلیایی، آذری زبان، … . با تفاوتهای مذاهب اسلامی و با آیین ها و آداب رسوم رنگارنگ در کنار هم  در راستای وفاق اجتماعی در استان ما زندگی می کنند.
شاید در پاسخ سوال ضرورت پرداختن به گردشگری روستایی در کرمانشاه بتوان دو عامل را بیان کرد؛ یکی کمک به رشد و توسعه اقتصادی استان و کشور و دیگری ایجاد وفاق اجتماعی بیشتر و برقراری ثبات و بستر سازی برای فعالیت های اقتصادی  و اجتماعی و فرهنگی می باشد که این دو عامل دو روی یک سکه اند “.

دراین زمینه دفتر امور روستایی استانداری چه برنامه هایی در دست اقدام و اجرا دارد؟

       دفتر امور روستایی و شوراها به عنوان یکی از دستگاه های موثر در امور اقتصادی و اجتماعی مرتبط  با رویکرد اثرگذاری متمرکز بر توسعه روستاها، در نخستین گام مطالعات و شناسایی گردشگری روستایی را در دستور کار قرار داده است. در این زمینه در ابتدا به بررسی اقدامات پیشین، شناسایی کارشناسان مربوطه در سطح استان، ارتباط با کارشناسان و سازمان های صاحب نظر و تجربه در حوزه گردشگری به ویژه بوم گردی و توریسم طبیعت پرداخته است . البته مفهوم  این جملات این نیست که کلیه اقدامات پیشین بررسی شده و یا با همه صاحب نظران در استان ارتباط برقرار شده است. از این طریق از کلیه علاقه مندان و صاحب نظران و همه کسانی که تجربه های مختلفی در حوزه های مورد بحث دارند مشتاقانه دعوت به مساعدت و همکاری می کنیم .
       مرحله دیگری که می تواند به توفیق بیشتر حوزه گردشگری روستایی منجر شود موضوع هماهنگی و تک آهنگی دستگاه های متعددی است که در حوزه های مختلف گردشگری فعالیت می کنند . به عنوان مثال توان کارشناسی اداره کل میراث فرهنگی پشتوانه بسیار مطلوبی برای مردم شناسی ، شناخت آداب و رسوم و …. است که صرف نظر کردن از آن امکان پذیر نیست . نمونه دیگر ذخیره ارزشمند دفاع مقدس است که ما مأمور به حفظ مواریث فرهنگی آن هستیم. بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس مجموعه توانمندی است که می تواند علاوه بر استفاده از امکانات گردشگری موجود در استان مانند اقامتگاه های روستایی، بخشی از برنامه های خود را با هدف آشنا کردن جامعه مخاطب خود با ویژگی های فرهنگی اجتماعی استان کرمانشاه به عنوان خط مقدم دفاع معطوف نماید. سازمانها و دستگاه های مختلفی مانند دانشگاه ها، آموزش پرورش، اداره کل ورزش جوانان، موسسات گردشگری و دفاتر زیارتی سیاحتی، سازمان های غیر دولتی ، مجموعه هتلداران و اقامتگاه ها،  نیروی انتظامی ،  اورژانس و مراکز درمانی ، شهرداری ها ، حمل و نقل و پایانه ها و …اعضای اصلی یک کمپین متحد و هدفمند در توسعه گردشگری استان هستند. همچنین موضوع مهم دیگر بهره گیری از پتانسیل ارزشمند زوار یک و نیم میلیون نفری اباعبداله الحسین (ع) در ایام اربعین حسینی است که می توان از این پتانسیل عظیم برای آشنایی زوار با پتانسیل های گردشگری حوزه روستایی و به ویژه روستاهای مرزی و در مسیر عبور زوار استفاده کرد و به این حوزه رونق بخشید.
        سومین مجموعه اقدامات موضوع نگهداشت و بهداشت فعالین بخش خصوصی در حوزه گردشگری است. به عنوان مثال حفظ اقامتگاه های روستایی موجود و حمایت اداری و مالی از آن ها و ارائه آموزش و خدمات برای توسعه و ارتقای روز افزون خدمات به گردشگران از جمله این موارد است.  پتانسیل استان در ایجاد و بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی گردشگری نیازمند بهره مندی از آموزشهای مهارتی است. هنوز سیستم پذیرش گردشگری تاحدودی ابتدایی است و زیرساخت های  مبتنی بر ارتباطات الکترونیک و تحت شبکه (WEB) به کارگیری نشده است. روستاهایی در استان هستند که در مجموعه ۱۴ روستای هدف گردشگری قرار ندارند. امکان اقامت کوتاه مدت و امن در بعضی از سایت های طبیعی و تاریخی فراهم نیست . از جمله مسایلی که روستاهای گردشگرپذیر با آن دست به گریبان هستند می توان به موضوع سرویس های بهداشتی، اماکن عرضه مواد غذایی ، دفع زباله ها ، بازاریابی ، برندسازی ، برگزاری مراسم و فستیوال ها برای معرفی سایتهای مختلف مانند جشن انار برای زردویی و ساتیاری ، فستیوال ماهیگیری در دریاچه سدهای استان مثلا در روستای هجیج ، انحصار دستگاه های دولتی در بهره برداری از اقامتگاه هایی که به صورت اختصاصی ساخته شده است و اغلب خالی است و… اشاره کرد. بدیهی است علاوه بر برنامه های اقدام و عمل دستگاه های دولتی و عمومی از حضور بخش خصوصی در روند نگهداشت و بهداشت زیرساخت های مورد نیاز بهبود گردشگری در استان  استقبال و حمایت خواهد شد .
در فاز چهارم برنامه های در دست اقدام، موضوعِ معرفی ، بازاریابی  و راه اندازی تورهای منظم به مقصدهای درون استانی است . متاسفانه پتانسیل های و فرصت ها و امکانات گردشگری استان نه تنها در سطح کشور که در جمعیت شهری کرمانشاه هم به خوبی شناخته شده نیستند . کریدور غرب کشور برای مسافرها ناشناخته و مهجور است . هرسال میلیون ها نفربه کریدور شمال یا جنوب و شرق کشور سفر میکنند و صدها میلیارد تومان درآمد ایجاد می کنند در حالی که غرب کشور از این موهبت ملی بهره ای ندارد و اغلب مسافرانی که به غرب می آیند یا در استان های همجوار اسکان گزیده یا در همدان متوقف می شوند و یا مسافران حسابگر و کم خرجی هستند که برای خرید لوازم خانگی ارزان قیمت به شهر ها و بازارچه های مرزی عزیمت می کنند . غرب کشور نه مقصد گردشگری که راهی اجباری برای دسترسی به بازار کالاهایی است که از عراق وارد کشور می شوند و عامل و انگیزه ی حضور ایشان و منافع اقتصادی آن در اختیار چند نفر فروشنده و احیانا قاچاقچی لوازم خانگی است .
راه اندازی یک سایت معرفی خاص که ضمن معرفی کرمانشاه و ویژگی های خاص گردشگری و به ویژه گردشگری روستایی، امکانی برای معرفی بازاریابی است. در این زمینه با مشارکت بخش غیردولتی درصدد ایجاد و تولید محتوای آن هستیم . همچنین ترغیب موسسات گردشگری و نیز روابط عمومی دستگاه های دولتی و غیردولتی برای برگزاری تورهای یکروزه و ایجاد تسهیلات برای تقویت تورهای گردشگری استان و ارتقای سطح درآمد از دیگر کارهایی است که باید در این حوزه انجام شود “.

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد