اسلام آباد و آنومی قتل های مکرر / اردشیر محمدی - تیتر نیوز

تیتر نیوز به نقل از کرمانشاه دیلی : حادثه دردناک و تاسف بار قتل دخترکان اسلام آباد آنقدر سخت و جانکاه است که سکوت و بی تفاوتی نسبت به آن با هیچ توجیهی پذیرفتنی نیست چرا که این قتل ها و قتل های مشابه آن اولین بار نیست که در این شهر اتفاق می افتد . واقعیت آن است که حادثه قتل دو دختر معصوم توسط پدر خود آنهم با سلاح گرم اگر چه حادثه جدیدی نیست و مشابه آن را به کرات در شهرستان خویش دیده و شنیده ایم اما باید پذیرفت که جنایت رخ داده هم از حیث ویران کردن عاطفه ها و هم شکستن حریم و حرمت خانواده و هم “مکرر” بودن و مسبوق به سابقه بودنش در نوع خود پدیده اجتماعی قابل تاملی است که باید تا حد ممکن نگاه فعالان مدنی و اجتماعی را به بررسی ابعاد آن معطوف کرد .

 

 

این که زمینه پیدایش چنین جنایاتی چیست و کدام عامل اجتماعی ، روانی و جرم شناختی بستر آن را فراهم می کند مقوله مهمی است که علیرغم فراوانی رخدادهای اینچنینی و وجود چشمه های تولید خشونت ، متاسفانه هنوز دست اندرکاران ما نه زمینه ها و علت بروز آن را شناسایی کرده اند و نه این که راهکاری عملی را برای درمانش یافته اند . فقط این وسط مردم و شهروندان ما هستند که هر از چندگاهی مجددا صحنه جگرخراشی از وقوع این جنایات را مشاهده کرده و بر حال و روز جامعه خویش افسوس می خورند .

 

 

جامعه شناسان می گویند در زندگی انسانها ، “نظام” اجتماعی بر اساس “نیازهای” جمعی شکل می گیرد و نیازهای جمعی نیز متاثر از “باورها” و قراردادهای اجتماعی ، “آگاهی” جمعی را بوجود می آورند . آگاهی جمعی نیز به نوبه خود “هنجارهای” اجتماعی را شکل داده و باید و نبایدهای رفتاری انسانها را تعیین می کند . این که افراد درون یک جامعه کدام عمل را “باید” انجام دهند و کدام رفتار را “نباید” مرتکب شوند ، در حقیقت بستگی به هنجارهای پذیرفته شده همان اجتماع دارد که آنهم محصول آگاهی ، نیازها ، قراردادهای اجتماعی و باورهای جامعه است . جامعه “بهنجار” جامعه ای است منسجم ، دارای همبستگی اجتماعی که با یک تقسیم کار از پیش تعیین شده هر کس به وظیفه ای که برای او تعریف شده است مشغول می گردد .

 

 

قتل و جنایت مختص جوامع “نابهنجار” و “نابسامان” است . جوانع نابسامان کانون مهم جرم خیزی است . جامعه زمانی نابسامان می شود که هنجارهای تعمیم یافته و مورد پذیرش جامعه تضعیف یا ناکارآمد شود . امیل دورکیم جامعه شناس معروف اولین کسی بود که مفهوم “آنومی” یا ناهنجاری اجتماعی را وارد ادبیات جامعه شناسی کرد . از نظر دورکیم جامعه زمانی دچار آنومی یا ناهنجاری می شود که هنجارهای اجتماعی نفوذ خود را بر رفتار فرد از دست می دهد . به عبارتی وقتی هنحارهای پذیرفته شده با “واقعیت اجتماعی” در ستیز قرار گیرند جامعه دچار ناهتجاری شده و افراد مرتکب رفتارهای نابهنجار و مجرمانه می شوند . اگر در جامعه ای بر اهداف و ارزش های اجتماعی تاکید شود اما شرایط و امکانات اجتماعی برای تحقق آن ارزش ها فراهم نگردد ، هنجارهای اجتماعی ناکارآمد شده و شرایط آنومیک در جامعه محقق می گردد .

 

 

شرایط و امکانات لازم برای تحقق اهداف اجتماعی فقط شرایط سخت افزاری نیست . تنها ساختن خیابان و ساختمان و آسفالت کردن کوچه ها و تولید لباس و پوشاک برای تحقق امکانات اجتماعی کفایت نمی کند . جامعه نیاز به آموزش دارد نیاز به امنیت روحی و روانی  و نیاز یه تقسیم کار دارد . همه اینها در کنار امکانات سخت افزاری دست به دست هم داده و یک جامعه “بسامان” را شکل می دهد .

 

 

وقتی در جامعه ای آموزه های اخلاقی و سلامت نفسانی و رفتاری مدام از سوی متولیان جامعه گوشزد گردد اما مردمان جامعه ، رفتار و سلوک متولیان را در تضاد با همان آموزه ها ببینند ، وقتی مدام بر حفظ کانون خانواده و قداست آن تبلیغ شود و جوانان را به سوی ازدواج و تشکیل خانواده ترغیب نمایند اما بدیهی ترین عنصر بقای خانواده همچون “امید” و “نشاط” و “شادی” را فراهم نسازند ، وقتی در شعار ، رشد و توسعه و پیشرفت را به رخ مردم بکشند اما در عمل جوانان و تحصیلکردگان جامعه را در کابوس “بیکاری” گرفتار سازند ، وقتی مردم تمام آرمانها و اهداف و ایده آلهای موعود را در تضاد یا واقعیت های زندگی خود ببینند ، بروز نابهنجاری و نابسامانی و وقوع رفتارهای خشونت آمیز امری محتمل و بدیهی خواهد بود . نهایتا به همان اندازه که بین واقعیتهای زندگی و ارزشهای مورد تیلیغ جامعه شکاف و گسست بیشتری وجود داشته باشد ناهنجاری های حاصله نیز بیشتر و عمیق تر بوده و وقوع جنایت های ناشی از آن نیز هولناک تر و دلخراش تر خواهد بود .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد