آسیب شناسی مسکن مهر اسلام آبادغرب در زلزله اخیر کرمانشاه به همراه تصاویر / مالک رشیدی - تیتر نیوز

مالک رشیدی / مهندس معمار / مدرس دانشگاه

 

به گزارش تیتر نیوز؛  زلزله جزو مخرب ترین نیروهای طبیعت است که با پیشرفت علوم و تکنولوژی های مختلف، انسان هنوز قادر به پیش بینی زمان ومحل به وقوع پیوستن آن نیست.

تا به امروز این نیروی مهار نشدنی و ویرانگر در کشور ما خسارت جانی ، مالی و همچنین تاثیرات منفی اجتماعی و اقتصادی بسیاری را بر جای گذاشته است.

چند هفته ای از وقوع زلزله وحشتناک کرمانشاه که باعث تخریب ونابودی شهر وروستاها ونیزموجب مرگ ومیر تعداد فراوانی ازانسانها در شهرهای سرپلذهاب ،اسلام آبادغرب و… نگذشته است که بحث ها پیرامون اسیب شناسی عناصر مختلف ساختمانی از سازه ومکان یابی مسکن تا… آغاز شده است.

 

براساس گزارش مقدماتی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، تعداد ساختمانهای اسکلت دار و بدون اسکلت در استان کرمانشاه، نزدیک به مرکز زلزله؛ مشتمل بر : حدوداً ۳۲۰ هزار واحد مسکونی بدون اسکلت یا به عبارتی ساخته شده با استفاده از مصالح بنایی (۸۲%) و در حدود ۷۰ هزار واحد مسکونی دارای اسکلت وجود دارد.

 

طبق نظر تیم شناسایی پژوهشگاه مهندسی زلزله، شایان توجه است که بیشتر خرابی ها در نواحی روستایی از نوع خرابی در ساختمان های بومی ساخت (خشتی و گلی و …) و بعضا بنایی بوده است؛ اما در شهر سرپل ذهاب گستره خرابی های با تلفات انسانی قابل توجه، بیشتر مشتمل بر ساختمان های مهندسی ساز با ضعف های قابل توجه در طراحی و اجرا میباشد

 

متاسفانه مسکن مهر جزو ساختمانهایی بود که دراین حادثه بیشترین تخریب را داشت. مسکن مهر سرپلذهاب همچون دیگر مسکن مهر های دیگر مناطق سرپناه قشر ضعیف جامعه بود که با تخریب وحشتناکی روبرو شد به گونه ای که بیشترین تلفات مالی وجانی در مسکن مهر این شهرستان رخ داد.مسکن مهر اسلام اباد غرب هم متاسفانه نتوانست از هجوم زلزله جان سالم بدر ببرد و دچار خسارت فراوانی شد.
در این مطلب به آسیب شناسی مسکن مهر اسلام اباد غرب با رجوع به تصاویرگرفته شده از قسمت های تخریب شده پرداخته خواهد شد که با بررسی این اسیب ها به راهکارهایی در جهت به حداقل رساندن خسارات خواهیم رسید.

توضیحات تصویر شماره ۱:
وجود مصالح و مواد مضر (گونی وخرده آجر)در بتن

 

توضیحات تصویر شماره ۲:
نشست طبقه همکف در تصویر روبرو بدلیل مشکل در مقاومت زمین(آزمایش مقاومت زمین)، فنداسیون،طراحی نامناسب تعداد میلگردها ومقاطع ستون ها،واحتمال حذف میلگردها وتغییر در سایز میلگردها بدلیل صرفه اقتصادی، کیفیت نداشتن بتن از لحاظ اختلاط ورعایت نکردن تناسب بین اجزای تشکیل دهنده بتن ارمه،نقص در به عمل آوری بتن.

 

توضیحات تصویر شماره ۳:
نداشتن اتصال مناسب بین سازه وعناصر جداکننده مانند دیوار،نداشتن اتصال دست انداز پنجره به ستون ها ودیوار های دوطرف،نداشتن اتصال کف به سازه،خوردگی ستون افقی به تیر عمودی بر اثر انتخاب نامناسب سایز میلگرد یا حذف عمدی آن،همپوشانی(نر ومادگی)بین دو ضلع ساختمان.

 

 

توضیحات تصویر شماره ۴:
نداشتن اتصال مناسب واصولی بین دیوارها وسازه،بتن ریزی منقطع در ستونها،نداشتن کاور مناسب بتن بر روی میلگردها،کم کردن تعداد میلگردهای افقی وعمودی در فنداسیون

 

 

 

توضیحات تصویر شماره ۵ : 
نداشتن اتصال مناسب و اصولی بین اجزای فنداسیو، نداشتن کیفیت مناسب بتن، نداشتن کاور مناسب بتن بر روی میلگردها، کم کردن تعداد میلگردهای افقی و عمودی در
فنداسیون، احتمال تغییر سایز میلگردهای فنداسیون

 

 

توضیح تصویر شماره ۶ : عدم بتون ریزی یکنواخت ستون ها

 

توضیحات تصویر شماره ۷:
عدم کاور مناسب بتن جهت پوشاندن میلگردها،استفاده از بتن گیرش سنگ نما بجای ملات پشت سنگ وکاور بتن بصورت مشترک،استفاده از سیمان خشک در زمان نصب سنگ نما که باعث جذب سریع اب بتن شده و مانع چسبندگی و استحکام سنگ به ساختمان می شود

 

 

 توضیحات تصویر شماره ۸:
اتصال نامناسب عناصر جداکننده به سازه، استفاده از مصالح سنگین و نداشتن هشتگیر بین سازه و دیوار،  اجرای نامناسب و غیر اصولی نمای ساختمان

 

توضیحات تصویر شماره ۹ :
پیوند نامناسب میلگردهای افقی و عمودی، سایز نامناسب میلگردها، بتن نامناسب و عمل آوری نامناسب بتن 

بصورت کلی عواملی که باعث تخریب سازه بتنی ساختمان مسکن مهر اسلام اباد غرب گردیده است را می توان در عوامل زیر خلاصه کرد.

 

• نظارت نامناسب
• انتخاب نامناسب طول وصله و مهار برای میلگردها
• توجه نداشتن به اصول آزمایش خاک
• توجه نداشتن به آزمایش کیفیت بتن
• نداشتن اورلپ وخم انتهای میلگردها
• پوشش نامناسب بتن روی میلگردها
• عدم دقت کافی در بعمل آوردن بتن
• کیفیت نامناسب مصالح سنگدانه ای
• عدم وجود طرح اختلاط برای بتن
• اجرای بد خاموتها به خصوص در محل اتصال تیر به ستون و در محل وصله میلگردها
• عدم کلاف بندی شناژهای افقی و قایم بتنی با اصول مهندسی
• بتن ریزی های منقطع
• وجود مصالح و مواد مضر در بتن

پیشنهاد می شود جهت بهبود اوضاع با شناخت کافی از اسیب های این اتفاق با در نظر گرفتن بارهای زنده ومرده ساختمان ،طراحی سازه مناسب با مقاطع مناسب مساکن و با انتخاب نوع مصالح مناسب و سبک جهت استفاده در فضاهای تقسیم با نظارت مناسب موجب میشود از وقوع چنین خساراتی جلوگیری ویا به حداقل رساند.نداشتن اتصال مناسب عناصر جدا کننده به سازه ونیز بی کیفیت بودن بتن با نداشتن نظارت مناسب وجه مشترک بیشتر فضاهایی است که تخریب شده اند.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد