نگاهی به تفنگ تهاجمی بلژیکی + تصاویر - تیتر نیوز

 FN SCAR نوعی تفنگ تهاجمی با عملکرد وابسته به سیستم گازی است. این سلاح توسط کارخانه اسلحه سازی بلژیکی فابریک ناسیونال ارسنال، برای ستاد فرماندهی عملیات ویژه آمریکا طراحی و ساخته شد. این خانواده دو نوع تفنگ اصلی را در خود جای می دهد؛ SCAR-L مجهز به کارتریج ۵٫۵۶×۴۵mm NATO بوده و حرف L افزوده شده به انتهای نام آن، بر کلمه Light به معنای سبک دلالت دارد. مدل دیگر SCAR-H با کارتریج  ۷٫۶۲×۵۱mm NATO است (H در این نوع به واژه Heavy یا سنگین اشاره دارد).

 

 

در اوایل سال ۲۰۰۴، ستاد فرماندهی عملیات ویژه آمریکا درخواست خود مبنی بر تولید تفنگی تهاجمی که بعدتر SCAR نام گرفت را ثبت کرد. همان طور که ذکر شد، این تفنگ در دو نوع با کالیبرهای مختلف مراحل ساخت خود را طی کرد. بدین ترتیب تولید اولیه و آزمایشی سیستم FN SCAR با سرعت پایین در سال ۲۰۰۷ آغاز شد. پس از چندین بار تاخیر در روند تولید، نخستین سری از این تفنگ در آوریل ۲۰۰۹ به نیروهای نظامی تحویل داده شد. با این وجود ستاد فرماندهی عملیات ویژه آمریکا، خرید SCAR-L را لغو کرد و تصمیم به حذف این تفنگ از فهرست اموال نظامی خود تا سال ۲۰۱۳ گرفت. این در حالی است که فرآیند خرید مدل SCAR-H ادامه یافت. از طرفی برنامه ریزی برای خرید کیت های تبدیل ۵٫۵۶ میلی متری نیز وجود داشت که می توانست SCAR-H را با SCAR-L جایگزین کند. تا سال ۲۰۱۵، FN SCAR در بیش از ۲۰ کشور جهان خدمت نظامی خود را آغاز کرده است.

 

 

 

 

توسعه

 

 

دو مدل نام برده با لوله هایی به طول متفاوت موجود هستند تا بتوان از آنها برای نبردهای نزدیک و یا دور برد بهره برداری کرد. تحقیقات اولیه نشان داد که برای مدل SCAR-H می توان از کارتریج های کلاشنیکف ۷٫۶۲×۳۹ mm M43 و یا ۶٫۸×۴۳ mm Remington SPC نیز استفاده کرد اما FN در حال حاضر چنین کارتریج هایی را ارائه نمی دهد و تولید آنها برای این تفنگ تهاجمی به احتمال زیاد لغو شده است. البته خود مدلهای SCAR-L و SCAR-H نیز به ساب تایپ های متنوعی تفکیک می شوند که در بخش انواع نمونه های نظامی اشاره ای اجمالی به آنها خواهیم داشت.

 

 

ورود به دنیای نظامی

 

 

پیش تر نیز گفته شد گه تفنگ تهاجمی SCAR، در سال ۲۰۰۴ توسط ستاد فرماندهی عملیات ویژه آمریکا طی برنامه ای نظامی انتخاب شد. نسخه های Mk 16، Mk 17 و Mk 13 پس از یک دوره ارزیابی به مدت پنج هفته توسط نیروهای ویژه در اواخر سال ۲۰۰۸، به طور رسمی سلاح هایی کاملا مناسب از نظر برد عملیاتی موثر، راحتی استفاده و همچنین دقت عنوان گرفتند. بدین ترتیب در آوریل سال ۲۰۰۹، نسخه های نام برده از سلاح SCAR روند تولید خود را پست سر گذاشتند.

 

 

نواخت تیر در مورد Mk 16، ۶۲۵ دور در دقیقه گزارش شده است. در حالی که این نرخ برای Mk 17، ۶۰۰ دور در دقیقه خواهد بود. هدف از این ارتقا، امکان کنترل بهتر تفنگ در حالت آتش خودکار عنوان شده است. در اواخر ماه اکتبر سال ۲۰۱۰ نیز ستاد فرماندهی عملیات ویژه آمریکا، برنامه تولید نسخه تک تیرانداز از SCAR با نام Mk 20 را در حجم بالا تایید کرد.

 

 

انواع

 

 

نسخه های نظامی شامل موارد زیر هستند:

– نوع SCAR-L خود به سه دسته دیگر تقسیم می شود.

۱) SCAR-L CQC با طول لوله ۲۵۰ میلی متر که برای نبردهای نزدیک طراحی شده است.

۲) SCAR-L STD با طول لوله ۳۶۰ میلی متر که نمونه استاندارد محسوب می شود.

۳)SCAR-L LB  با طول لوله ۴۶۰ میلی متر که بلند ترین لوله تفنگ را در این دسته به خود اختصاص می دهد.

– SCAR PDW دارای کالیبر  ۵٫۵۶×۴۵mm NATOبوده و طول لوله آن ۱۷۰ میلی متر است.

– SCAR-SC که تا اواسط سال ۲۰۱۸ موجود خواهد شد.

– SCAR-H نیز همانند نوع L به سه گروه تفکیک می شود:

۱) SCAR-H CQC با طول لوله ۳۳۰ میلی متر مخصوص نبردهای نزدیک.

۲) SCAR-H STD مدل استاندارد با طول لوله ۴۱۰ میلی متر.

۳) SCAR-H LB با طول لوله ۵۱۰ میلی متر.

FN SCAR تاکنون در جنگهای متعددی از جمله جنگ عراق، مداخله نظامی در یمن به رهبری عربستان سعودی و همچنین جنگ آمریکا در افغانستان حضور داشته است.

 

 

 

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد