تاور؛ بولپاپ اسلحه رژیم صهیونیستی +مشخصات و تصاویر - تیتر نیوز

اسلحه تاور (IWI Tavor) نوعی تفنگ تهاجمی بولپاپ (تیپی از جنگ افزارهای گرم که گلنگدن و خشاب پشت مجموعه ماشه قرار گرفته و این وضعیت منتج به کوتاه شدن طول سلاح بدون نیاز به کاهش طول لوله خواهد شد) است که مجهز به کارتریج  ۵٫۵۶×۴۵mm NATOبوده و شلیک بین دو حالت نیمه خودکار و همچنین تمام خودکار را در اختیار اپراتور قرار می دهد.

تاور توسط صنایع نظامی رژیم صهیونیستی، در دو مدل اصلی تحت عنوان  TAR-21و CTAR-21 طراحی و تولید شد. این سلاح که از سیستم پیستونی بهره می برد (همانند آنچه که در M1 گرند و AK-47 می بینیم)، با هدف ارائه حداکثر کارایی، ضریب اطمینان بالا، سادگی در طراحی، سهولت در تعمیر و همچنین نگه داری آسان در شرایط نامساعد محیطی پا به عرصه رقابت گذاشت.

در سال ۲۰۰۹، نسخه ارتقا یافته ای به نام تاور X95 یا همان میکرو تاور (MTAR) توسط نیروهای دفاعی رژیم صهیونیستی انتخاب شد تا به تدریج جایگزین تفنگ تهاجمی M16 و انواع مدلهای متفاوت کارابین M4 شود. برای تکمیل این تغییرات و تبدیل X95 به اسلحه استاندارد واحد پیاده نظام رژیم صهیونیستی، تا انتهای سال ۲۰۱۸ برنامه ریزی شده است. نخستین سری از بولپاپ X95 در سال ۲۰۱۳، به واحد پیاده نظام تحویل داده شد.

 

 

طراحی و تولید

صنایع اسلحه سازی رژیم صهیونیستی مجموعه ای خصوصی سازی شده از صنایع نظامی این رژیم است که روند توسعه سلاح تاور را در سال ۱۹۹۵ تحت نظارت Zalmen Shebs؛ طراح تسلیحاتی آغاز کرد. همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد، هدف اصلی از تولید این سلاح ارائه تفنگی تهاجمی با دوام بیشتر، ضریب اطمینان بالاتر و همچنین نگه داری راحت تر در مقایسه با کارابین M4A1 عنوان شده است. بدین ترتیب طرحی انتخاب شد که فضای کمی را اشغال کند و در عین حال نیازی به کاهش طول لوله آن نباشد. در ادامه تست های کنترل کیفی متعددی روی بولپاپ تاور صورت گرفت تا کارایی بهتر آن ثابت شود.

تاور مجهز به یک سری پورت های خروجی در هر دو طرف سلاح است که بسته به راست دست و یا چپ دست بودن اپراتور، می توان پیکربندی این پورت ها را تغییر داد. با این حال، فرآیند مذکور نیاز به جداسازی نسبی و نه به طور کامل اجزای سلاح خواهد داشت. در نتیجه امکان تغییر سریع وضعیت و حین استفاده از تفنگ وجود ندارد. یکی دیگر از مزیت های مهم این سلاح، قابلیت انتخاب بین دو حالت شلیک نیمه خودکار و تمام خودکار خواهد بود. تاور همچنین می تواند به پرتابگر نارنجک M203 (GTAR-21) متصل شود. تاور در اصل با کارتریج ناتو ۵٫۵۶×۴۵ mm کار می کند، اما پارابلوم ۹×۱۹ mm و مدل های روسی ۵٫۴۵×۳۹ mm نیز در دسترس هستند. تاور از خشاب های استاندارد STANAG استفاده می کند.

 

 

لوله های تاور از فولاد CrMoV ساخته شده اند. مدل TAR-21 لوله ای به طول ۴۵۷ میلی متر و پوششی از جنس کروم به منظور افزایش دوام و مقاومت در برابر خوردگی دارد. همچنین لوله تفنگ مجهز به شش شیار در محدوده ای ۱۷۸ میلی متری خواهد بود. تاور کاملا ضد آب بوده و مکانیسم داخلی آن از هرگونه عنصر آسیب رسان بیرونی در محافظت می شود.

انواع

TAR-21: نسخه استاندارد از سلاح تاور با طول لوله ۴۵۷ میلی متر

GTAR-21: می توان این مدل را به پرتابگر ۴۰ میلی متری M203 مجهز کرد

CTAR-21: این نسخه لوله ای به طول ۳۸۰ میلی متر دارد و منحصرا برای نیروهای ویژه طراحی شده است. با این وجود نسبت به TAR-21 محبوبیت بیشتری کسب کرد

STAR-21: مدلی دیگر مجهز به دوربین Trijicon ACOG با بزرگنمایی ۴× (ACOG مخفف دوربین پیشرفته تفنگ جنگی است)

MTAR-21: نسخه ای کوچک از مدل CTAR-21 است که با معرفی X95 از میدان رقابت با تفنگ های مشابه خود، حذف شد

لازم به ذکر است که مجوز تولید تحت لیسانس سلاح تاور توسط اوکراین نیز کسب شد و دو موردی که در ادامه معرفی می شوند، اصلی ترین نسخه های تولید اکراین از این تفنگ هستند.

 Fort-221: نسخه تولیدی اکراین از CTAR-21 با کارتریج ۵٫۴۵×۳۹ mm

Fort-222: نسخه تولیدی اکراین از STAR-21 با کارتریج ۵٫۴۵×۳۹ mm

البته انواع دیگری از سلاح تاور نیز ساخته شده است که اسامی آنها به قرار زیر خواهد بود.

TC-21: تاور نیمه خودکار که برای نخستین بار در سال ۲۰۰۸ و در کانادا در دسترس قرار گرفت

TSB16، TSB16L، TSB16-BLK، TSB17-9، TSB18، TSB18RS و  TSIDF16

 

 

اپراتورها

از جمله مهم ترین اپراتورهای بولپاپ تاور می توان به جمهوری آذربایجان، برزیل، کلمبیا، قبرس، جمهوری کامرون، چاد، آنگولا، هند، رژیم صهیونیستی، مکزیک، پرو، فیلیپین، پرتغال، ترکیه، اوکراین، ویتنام و آمریکا اشاره کرد.

 

 

مشخصات بولپاپ تاور

– نوع: تفنگ تهاجمی/ بولپاپ

– محل تولید: رژیم صهیونیستی

– زمان خدمت: از سال ۲۰۰۱ تاکنون

– طراح: صنایع نظامی رژیم صهیونیستی

– طراحی شده به سال: ۱۹۹۵ الی ۲۰۰۳

– وزن: انواع مختلف سلاح تاور در وزن های متفاوتی ساخته شده اند، به عنوان مثال: TAR-21 معادل ۳٫۲۷ کیلوگرم، CTAR-21 معادل ۳٫۱۸ کیلوگرم، STAR-21 معادل ۳٫۶۷ کیلوگرم و TC-21 معادل ۳٫۱۹ کیلوگرم وزن دارند

– طول: TAR-21 و STAR-21 برابر با ۷۲۰ میلی متر، CTAR-21 معادل ۶۴۰ میلی متر و TC-21 نیز برابر با ۶۷۰ میلی متر طول دارند

– طول لوله: TAR-21، STAR-21، CTAR-21 و TC-21 به ترتیب ۴۶۰، ۴۶۰، ۳۸۰ و ۴۱۰ میلی متر طول لوله دارند

– عملکرد: سیستم وابسته به مکانیسم گازی

– برد موثر شلیک: ۵۵۰ متر

– سیستم تغذیه: خشاب قابل جداسازی STANAG با ظرفیت ۳۰ دور

جالب است بدانید وب سایتی تحت عنوان “حقیقت در مورد سلاح ها” (The Truth About Guns) وجود دارد که به تاور جایزه بهترین تفنگ سال ۲۰۱۳ از نظر مخاطبان را اعطا کرده است.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد