آشنایی با اسلحه کارابین هکلر و کخ HK416 +تصاویر - تیتر نیوز

هکلر و کخ HK416 نوعی تفنگ تهاجمی و یا کارابین (تفنگی که در مقایسه با تفنگ های گلوله زنی و فتیله ای نه تنها سبک تر بوده، بلکه طول کوتاه تری نیز دارد) است. این سلاح توسط شرکت اسلحه سازی آلمانی هکلر و کخ طراحی و ساخته شده است. HK416 از نظر طراحی اجزای مهم در شمار سلاح های کلاس AR-15 جای می گیرد. عمده شهرت هکلر و کخ HK416 به استفاده از آن توسط یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا برای از بین بردن اسامه بن لادن؛ رهبر شبکه القاعده باز می گردد.

طراحی و تولید

همانطور که اشاره شد هکلر و کخ HK416 در یک کمپانی آلمانی به همین نام و با همکاری نیروی دلتا؛ یگان ضد تروریسم ارتش آمریکا وارد مراحل توسعه و ساخت خود شد. کمپانی مذکور در طراحی این سلاح بر تجربه ای که از توسعه تفنگ تهاجمی هکلر و کخ G36 برای ارتش آلمان، پروژه تفنگ XM8 ارتش آمریکا و همچنین خانواده سلاح های کوچک SA80 برای نیروهای دفاعی بریتانیا به دست آورده بود، تکیه کرد. پیش از تغییر نام پروژه به HK416، این کارابین تحت عنوان هکلر و کخ M4 شناخته می شد.

نیروی دلتا در سال ۲۰۰۴، سلاح های M4 خود را که نسخه ای سبک وزن تر از تفنگ تهاجمی M16A2 بودند، با HK416 جایگزین کرد. البته پیش از تصمیم گیری نهایی برای چنین تغییری، تست های مختلفی انجام شد که حاکی از بهبود قابل توجه عملکرد تفنگ در مدل HK416 بود. لازم به ذکر است که این عملکرد مناسب مربوط به سیستم پیستون و افزایش عمر اجزای مختلف به کار رفته در ساخت سلاح بوده است. HK416 تاکنون آنالیزهای دقیقی را پشت سر گذاشته است و به ارتش آمریکا، شماری از واحدهای عملیاتی ویژه، نیروهای مسلح فرانسه و همچنین نیروهای مسلح نروژ خدمت می کند. از طرفی نسخه ای ارتقا یافته با نام تفنگ خودکار پیاده نظام M27 نیز توسط سپاه تفنگداران دریایی آمریکا از نظر قابلیت عملیاتی در آب و هوای سرد، گرم و شرایط دشوار محیطی مورد بررسی قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۲، ۴۵۲ واحد از سلاح M27 (کل سفارشات ۴،۷۴۸ واحد بوده است) تکمیل شد. در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷، سپاه تفنگداران دریایی آمریکا از تصمیم خود مبنی بر تجهیز تمام نیروها به M27 خبر داد.

 

 

HK416 که از عملکرد وابسته به سیستم پیستون گازی بهره می برد، مشتقی از HK G36 محسوب خواهد شد. سیستم گازی HK G36 نیز با الهام از تفنگ تهاجمی AR-18 در سال ۱۹۶۳ طراحی شده است. نکته مهم در مورد HK416، محافظت سلاح از تولید گرمای بیش از حد و در نتیجه ضریب اطمینان بالاتر آن خواهد بود. طی تست های ساخت، HK416 10،۰۰۰ دور شلیک در حالت تمام خودکار و بدون هیچ گونه خطای عملکردی انجام داده است. علاوه بر موارد فوق، با استفاده از این تفنگ تهاجمی در وقت اپراتور برای تمیز کردن مجموعه نیز صرفه جویی خواهد شد و نگرانی پیرامون قطعات حساس به حداقل میزان ممکن افت خواهد کرد.

HK416 مجهز به قنداق تلسکوپی با قابلیت تنظیم در چندین موقعیت مختلف است که می تواند شش طول کششی متفاوت را در اختیار اپراتور قرار دهد. کشش ماشه معادل ۳۴ نیوتون بوده و وزن خالی جعبه خشاب نیز ۲۵۰ گرم گزارش شده است.

 

 

اما تفاوت HK416 با M4 چیست؟ نمای خارجی این سلاح مشابه همان چیزی است که در M4 دیده می شود و شامل نمادهای بین المللی برای وضعیت های ایمن، نیمه اتوماتیک و همچنین تمام اتوماتیک است. البته HK416 از نظر طراحی ارگونومیک بسیار مناسب تر از M4 محسوب می شود. علاوه بر این یک قطعه تنظیم کننده گاز همراه با پیستون این امکان را فراهم ساخته است تا بتوان عملکرد مطمئن تری را از سلاح در مدل هایی که لوله ای کوتاه تر دارند، انتظار داشت.

 

 

انواع

HK416 در انواع بسیار متنوعی تولید شده است که در ادامه به اسامی آنها پرداخته خواهد شد.

– HKM4: یکی از نخستین نسخه های مشتق شده از HK416 است که پس از سر هم شدن ظاهری مشابه کارابین M4 به خود می گیرد.

اصلی ترین مدل های HK416 که مورد استفاده گسترده توسط نیروهای نظامی و همچنین پلیس هستند، ۵٫۵۶×۴۵mm NATO خواهند بود.

– D10RS: مجهز به لوله ای با طول ۲۶۴ میلی متر

– D14.5RS: طول لوله ۳۶۸ میلی متر

– D16.5RS: طول لوله ۴۱۹ میلی متر

– D20RS: فول سایز با طول لوله ۵۰۵ میلی متر

از سال ۲۰۱۳ به بعد نیز مدل های متفاوتی از HK416 A5 در دسترس نیروهای نظامی و پلیس قرار گرفت.

HK416 A5 – ۱۱″: طول لوله ۲۷۹ میلی متر

HK416 A5 – ۱۴٫۵″: طول لوله ۳۶۸ میلی متر

HK416 A5 – ۱۶٫۵″: طول لوله ۴۱۹ میلی متر

HK416 A5 – ۲۰″: فول سایز با طول لوله ۵۰۵ میلی متر

اپراتورها

از جمله اصلی ترین اپراتورهای تفنگ تهاجمی HK416، می توان به کشورهای زیر اشاره کرد:

آلبانی، استرالیا، برزیل، فرانسه، آلمان، مجارستان، اندونزی، ایرلند، ایتالیا، ژاپن، اردن، مالزی، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، فیلیپین، روسیه، سنگاپور، کره جنوبی، ترکیه، انگلستان و آمریکا

 

 

مشخصات HK416

– نوع: تفنگ تهاجمی/ کارابین

– محل تولید: آلمان

– زمان خدمت: از سال ۲۰۰۴ تاکنون

– جنگ ها: جنگ افغانستان، جنگ عراق و جنگ شمال مالی

– تولید کننده: شرکت اسلحه سازی هکلر و کخ آلمان

– تولید شده به سال: ۲۰۰۴ تاکنون

– پهنا: ۷۸ میلی متر

– برد موثر شلیک: ۳۰۰ متر

– حداکثر برد آتش: ۴۰۰ متر

– سیستم تغذیه: خشاب قابل تعویض با ظرفیت ۲۰، ۳۰ دور

 

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد